Vol. 18 Supp. (2016)

Table of Contents

Symposia

D. O’Connor, R. O'Connor, L. Shepherd, R. O'Carroll, D. de Ridder
297
D. O'Connor, J. Green, E. Ferguson, R. O'Carroll, R. O'Connor
298
R. O'Connor, E. Ferguson, R. Smyth, D. McDaid, C. Armitage
299
L. Shepherd
300
R. O'Carroll, J. Chambers
301
J. Egan, B. McGuire, L. Caes, S. O'Higgins, A. Traynor, A. Riggenbach, E. Keogh
304
L. Caes, J. Keane, A. Newell, C. Heary, B. McGuire, V. Mc Darby, J. Walsh
305
A. Traynor, J. Egan, S. O'Higgins, B. McGuire
306
A. Riggenbach, R. Amouroux
307
J. Egan, A. O’Laoide
308
S. O'Higgins, A. Traynor
309
E. Keogh
310
M. Steele, I. Muller, K. Bradbury, F. Schneider, H. de Vries, R. Crutzen
311
F. Schneider, L. Bolier, H. de Vries, L. van Osch
312
K. Bradbury, R. Grist, K. Morton, R. Band, L. Yardley
313
I. Muller, A. Rowsell, V. Hayter, L. Yardley
314
M. Steele, K. Bradbury, B. Ainsworth, B. Stuart, P. Little, L. Yardley
315
H. de Vries
316
E. Georgiou, D. Grynberg, O. Pollatos, S. Mai, D. Fischer, Z. van Dyck, G. Panayiotou
318
D. Grynberg, P. Maurage, F. D'Hondt, S. Olderbak, O. Pollatos
319
Z. van Dyck, A. Schulz, J. Blechert, B.M. Herbert, C. Vögele
320
S. Mai, E. Georgiou, O. Pollatos
321
D. Fischer, O. Pollatos
322
E. Georgiou, S. Mai, O. Pollatos
323
H. Preis, Y. Benyamini, K. Morgan, E. Neter, I. Todorova
325
K. Morgan, A. Tan Yih Xin, N. Maneevasagam, A. Dayang Ridu Anak Dennis Gimang
327
H. Preis, M. Prager, O. Bershtling
328
E. Neter, S. Goren
329
Y. Benyamini, H. Preis, M. Gozlan
330
M. Gillebaart, J. Benjamins, B. Chang, M.A. Claassen, R. Cserjesi
332
M. Gillebaart, M. Adriaanse
333
J. Benjamins, N. van der Laan, E. Garritsen, C. van de Meent, O. van der Kleij, L. Kuijpers, S. Loosschilder
334
B. Chang, O. Klein, A. Cleeremans
335
R. Cserjesi, N. Deroost, I. De Vos
336
M.A. Claassen, O. Klein, O. Corneille
337
M. Stok, H. Konttinen, G. Kaptan, S. Prinsen, J. Ogden, B. Renner
339
G. Sproesser, M. Ruby, N. Arbit, P. Rozin, H. Schupp, B. Renner
340
H. Konttinen, M. Elovainio, S. Männistö, A. Haukkala
341
G. Kaptan, B. Fischhoff
342
S. Prinsen, C. Evers, D. de Ridder
343
M. Stok, B. Renner
344
L.M. Warner, A. Devereux-Fitzgerald, L. McGowan, M. Mélon, E. Gruszczynska, Y. Benyamini
346
L.M. Warner, E. Gruszczynska, A. Kroemeke, N. Knoll
347
A. Devereux-Fitzgerald, R. Powell, D. French
348
L. McGowan, A. Devereux-Fitzgerald, R. Powell, D. French
349
M. Mélon, O. Luminet
350
E. Gruszczynska, L.M. Warner, A. Kroemeke
351
C. Berli, A. Rauers, J. Lüscher, D.H. Hohl, J. Keller, G. Stadler
353
A. Rauers, M. Studtmann, M. Riediger
354
J. Lüscher, D.H. Hohl, U. Scholz
355
D.H. Hohl, J. Lüscher, J. Keller, S. Burkert, N. Knoll
356
J. Keller, D.H. Hohl, N. Knoll, L. Fleig, A. Wiedemann, S. Burkert
357
M. Johnston, C. Bell, S. Tonkin-Crine, S. Potthoff, N. Fahy, B. Farquharson, J. Presseau
360
S. Potthoff, O. Rasul, F. Sniehotta, F. Beyer, A. Bryant, R. Thomson, L. Avery, J. Presseau
361
S. Tonkin-Crine, S. Walker, S. Segal, M. Sharland, D. Crook, C. Butler
362
C. Bell, J. Allan, M. Johnston, D. Johnston
363
B. Farquharson, C. Bell, J. Allan, D. Johnston, M. Jones, P. Schofield, M. Johnston
364
N. Fahy
365
J. Lin, S. Paganini, S. Schlicker, A. Zarski, J. Hudson, K. Bradbury
367
S. Paganini, W. Teigelkötter, H. Baumeister
368
J. Lin, D.M. Lüking, D.D.D. Ebert, M. Buhrman, G. Andersson, D.H. Baumeister
369
J. Hudson, R. Moss-Morris, A. Carroll, F. Picariello, D. Game, M. Hotopf, L. Yardley, J. Chilcot
370
S. Schlicker, H. Baumeister, S. Paganini, J. Lin, L. Sander, M. Berking, I. Titzler, D. Lehr, D. Ebert
371
A. Zarski, C. Rosenau, C. Fackiner, M. Berking, D.D. Ebert
372
T. Revenson, E. Karademas, N. Vilchinsky, C. Rini, K. Griva
374
E. Karademas, Z. Giannousi, G. Dimitraki
375
A. Rundle, T. Revenson, A. Marin-Chollom, J. Wisnivesky, D. Heitjan, A. Neugut
376
N. Vilchinsky, S. George-Levi, R. Tolmacz, A. Khaskiaa, M. Mosseri, H. Hod
377
C. Rini
378
C. McAdam-Marx, S. Vluggen, H. de Vries, M. de Bruin, L. van Dijk, G. Molloy, L. Mellon
381
G. Molloy, D. Leahy, N. Eustace, J. Murphy
382
K. Moran, F. Doyle, I. Sulaiman, G. Molloy, R. Reilly, R. Costello, L. Mellon
383
S. Vluggen, N. Schaper, C. Hoving, H. de Vries
384
L. van Dijk, Y. Weesie, M. Vervloet
385
C. McAdam-Marx
386
S. Gomez Quiñonez, H. de Vries, P. Norman, M. Conner, P. Teixeira
388
P. Teixeira, M. Hagger
389
S. Gomez Quiñonez, H. de Vries, S.M. Eggers, L. van Osch, N.E. Stanczyk
390
M. Conner
391
P. Norman, D. Cameron, T. Epton, T. Webb, P. Sheeran, P. Harris, A. Millings
392
S. Michie, R. Carey, M. Johnston, A. Rothman, M. Kelly, K. Davidson, M. de Bruin
395
S. Michie, M. Johnston, A. Rothman, M. Kelly, M. de Bruin, R. Carey, L. Connell
396
R. Carey, M. Johnston, A. Rothman, M. Kelly, M. de Bruin, L. Connell, S. Michie
397
M. Johnston, L. Connell, A. Rothman, M.P. Kelly, M. de Bruin, R. Carey, S. Michie
398
A. Rothman, M. Johnston, M. Kelly, M. de Bruin, R. Carey, L. Connell, S. Michie
399
C. Muschalik, M. Hagger, T. Berry, G. Hollands, S. Pereira, B. Renner, H. de Vries
402
T. Berry, W. Rodgers, A. Divine, C. Hall
403
C. Muschalik
404
B. Renner, G. Sproesser, H. Schupp
405
S. Pereira, M.L. Lima, P. Vitória, H. de Vries
406
G. Hollands, T. Marteau
407
G. ten Hoor, E. Sleddens, F. Gillison, K. Horodyska, A. Luszczynska, G. Kok
409
F. Gillison, A. Lorenc, E. Sleddens, S. Williams, L. Atkinson
410
K. Horodyska, N. Liszewska, U. Scholz, T. Radtke, A. Luszczynska
411
E. Sleddens, L. Mâsse, S. Kremers, T. O'Connor, C. Thijs, I. Sioen, N. Michels, T. Power
412
G. ten Hoor, E. Sleddens, S. Kremers, A. Schols, G. Kok, G. Plasqui
413
G.Y. Peters, A.M. Plass, R. Crutzen, A. Dima, C. Gibbons, F. Doyle
416
G.Y. Peters, R. Crutzen
417
A.M. Plass, g. peters
418
R. Crutzen, G.Y. Peters
419
A. Dima
420
C. Gibbons
421
Y. Ciere, N. Stefanic, S. Van Damme, R. Arends, J. Fleer
423
N. Stefanic
424
Y. Ciere, A. Visser, R. Sanderman, J. Fleer
425
S. Van Damme, J. Debruyne
426
R. Arends, C. Bode, E. Taal, M. van de Laar
427
A. Haukkala, D. French, M. Gamp, A.M. Plass, T. Marteau, D. Hevey
430
M. Gamp, H. Giese, M. Stok, H. Schupp, B. Renner
431
T. Marteau, G. Hollands
432
D. French, E. Cameron, C. Deaton, M. Harvie
433
A. Haukkala, K. Aktan-Collan, J. Mecklin, H. Kääriäinen
434
A.M. Plass, E. Meeuwen
435
M. Fredrix, M.Y. Tang, M. Marques, E. Olander, F. Lorencatto, J. Mc Sharry
437
M. Fredrix, J. Mc Sharry, M. Byrne, S. Dinneen
438
M.Y. Tang, D. Smith, J. Mc Sharry, M. Hann, D. French
439
M. Marques, P. Teixeira, A. Palmeira, E. Carraça, I. Santos, J. Meis
440
E. Olander, L. Atkinson, D. French
441
F. Lorencatto, L. Smith, M. Hamer, S. Biddle, B. Gardner
442
C. Gawrilow, G. Stadler, B. Ditzen, U. Scholz, T. Revenson, N. Knoll
444
C. Gawrilow, M. Riccio, J. Schmid, G. Stadler, K. Snyder
445
G.(. Stadler, Y. Song, S.R. Chen, R. Jakubowski, E. Scigliano, W. Redd
446
J. Doerr, U.M. Nater, C. Spoerri, U. Ehlert, B. Ditzen
447
U. Scholz, C. Berli
448
N. Knoll, J. Keller, D.H. Hohl, N. Schuez, S. Burkert
449
I. Tombor, K. Knittle, F. Naughton, C. Garnett, J. Nurmi, D. Crane
451
C. Garnett, D. Crane, J. Brown, R. West, S. Michie
452
I. Tombor
453
F. Naughton, K. Foster, J. Emery, S. Cooper, S. Sutton, J. Leonardi-Bee, M. Jones, M. Ussher, M. Leighton, T. Coleman
454
J. Nurmi, K. Knittle, C. Helf, T. Ginchev, T. Latvala, P. Lusilla Palacios, C. Castellano Tejedor, A. Falco, N. Ravaja, A. Haukkala
455
D. Crane, C. Garnett, J. Brown, R. West, S. Michie
456
G. Molloy, H. Durand, J. Mc Sharry, E. Cameron, E. Morrissey, K. Kassavou, R. O'Carroll
458
H. Durand, E. Morrissey, P. Hayes, M. Casey, A. Murphy, G. Molloy
459
J. Mc Sharry, L. Mc Gowan, A. Farmer, D. French
460
E. Cameron, G. Heath, D.P. French
461
E. Morrissey, H. Durand, R. Nieuwlaat, T. Navarro, R.B. Haynes, J. Walsh, G. Molloy
462
K. Kassavou, S. Sutton
463
O. Luminet, V. Broers, S. Fernandes-Machado, T. Cheung, G. Zamariola, T. Venema
465
V. Broers, O. Luminet, S. van den Broucke
466
S. Fernandes-Machado, K. Mann, F. Sniehotta, M. Pearce, A. Adamson, M. Tovee, V. Araújo-Soares
467
T. Cheung, F. Kroese, B. Fennis, D. de Ridder
468
G. Zamariola, O. Luminet, O. Corneille
469
A.(. Venema, J. Benjamins, F. Kroese, D. de Ridder
470
K.L. Cheung, H. de Vries, N. Berndt, S. Evers, P. Barrio, R. Drost, M. de Bruin
472
P. Barrio
474
R. Drost, A. Paulus, A. Jander, L. Mercken, H. de Vries, D. Ruwaard, S. Evers
475
M. de Bruin, E. Oberjé, S. Evers, H. Nobel, J.M. Prins, M. Hiligsmann
476
K.L. Cheung, S. Evers, H. de Vries, M. Hiligsmann
477

Oral presentations

D. Beck, J.W. Grijpma, M. Tielen, M. de Haan - van Buren, J. Been-Dahmen, M. Peeters, J. van Busschbach, A. van Staa, W. Weimar, E. Massey
479
Y. Meuleman, T. Hoekstra, F.W. Dekker, G. Navis, L. Vogt, P.J.M. van der Boog, W.J.W. Bos, G.A. van Montfrans, S. van Dijk
480
L. Knox, R. Rahman, C. Beedie
481
A. Chisholm, P. Nelson, C. Pearce, A. Littlewood, K. Kane, C. Griffiths, L. Cordingley, C. Bundy
482
B. Oldenburg
483
F. Bishop, M. Greville-Harris, J. Bostock, A. Din, C. Graham, G. Lewith, C. Liossi, T. O’Riordan, P. White, L. Yardley
484
K. Dienes, S. Fredrickson
485
G. Olafsdottir, P. Cloke, A. Schultz, Z. van Dyck, T. Eysteinsson, B. Thorleifsdottir, C. Vögele
486
A. Schwerdtfeger, K. Gaisbachgrabner, C. Traunmüller
487
B. Weber, E. Rathner, J. Willach, K. Koschutnig, A. Schwerdtfeger
488
A. Trzcieniecka-Green, O. Koneczniak-Szewczyk
489
L. Barsalou, J. Chen, E. Papies
490
B. Kirkøen, P. Berstad, B.S. Eilertsen, E. Botteri, T. de Lange, G. Hoff, T. Bernklev
491
M. Kotzur, S. Wyke, S. Macdonald, R. Steele, D. Weller, C. Campbell, E. Crighton, C. McCowan, K. Robb
492
A.J. Wright, L. McDermott, V. Cornelius, C. Burgess, A.S. Forster, M. Ashworth, B. Khoshaba, M. Conner, M.C. Gulliford
493
C. Godinho, L. Yardley, A. Marcu, F. Mowbray, E. Beard, S. Michie
494
P. Flowers, J. Riddell, C. Park, B. Ahmed, J. Frankis, M. Davis, M. Gilbert, C. Estcourt, L. Wallace, L. McDaid
495
R. Masaryk, A. Čunderlíková
496
S. Wilding, M. Conner, R. Lawton, A. Prestwich, M. Perugini, S. Mattavelli, C. Wood
497
N. Kakoschke, E. Kemps, M. Tiggemann
498
J. Schmidt, A. Martin
499
K. Byrka, A. Luszczynska
500
S. Schumacher, E. Kemps, M. Tiggemann
501
S. van Dijk, J. Ben Meftah, W. Gebhardt, I. Groenenberg, P. Assendelft, B. Middelkoop, M. Crone
502
D. de Ridder
503
R. Brown, E. Mantzari
504
S. Ohtomo
505
V. Allom, B. Mullan
506
K. Sainsbury, E. Evans, F. Sniehotta
507
M. Daly
508
I. Bergh, I.L. Kvalem, T. Mala, B.H. Hansen, F. Sniehotta
509
T. Berkes
510
F.M. Sirois, A.M. Wood, J.K. Hirsch
511
T. Janssens, E. Caris, I. Van Diest, O. Van den Bergh
512
E. Brygoła, A. Bojanowska
513
C. Moore, A. Jayanti, S. Skevington, S. Mitra, A. Wearden
514
Z. Moon, R. Moss-Morris, M. Hunter, L. Hughes
515
N. Newman-Beinart, J. Weinman, S. Norton, E. Godfrey
516
J. Moses, G. Oliver, G. Paul-Taylor, S. Hurst
517
Z.H. Hoo, J. Boote, M.J. Wildman, M.J. Campbell, B. Gardner
518
M. Goedendorp, D. Kuiper, S. Reijneveld, R. Sanderman, N. Steverink
519
H. Locke, B. Raftery, J. Hutton, S. Ross
520
R. Shaw, K. West, B. Hagger, C. Holland
521
C. Groot Kormelinck, C. Bode, C. Drossaert, M. Wymenga
522
M. Pertl, C. Hannigan, S. Brennan, I. Robertson, B. Lawlor
523
M. Pertl, J. Rogers, S. Brennan, I. Robertson, B. Lawlor
524
S. Golub, C. Lelutiu-Weinberger, A. Brill
525
C. Leonidou, G. Panayiotou
526
V. Vehreschild, D.G. Pracht, D.L. Manthey
527
L. Duggan, E. Temple
528
M. Opwis, J. Schmidt, C. Salewski
529
N. Gunther
530
C. Piot-Ziegler, M. Pascual, T.o.a. Project IRIS 8A
531
Z. Kwissa-Gajewska, A. Kroemeke, M. Sobczyk-Kruszelnicka
532
a. tankurt, M.R. Krespi Boothby, K. Acarli, M. Kalayoglu, T. Kanmaz, Y. Yankol
533
I. Alexeeva, M. Martin
534
S. Cipolletta, A. Palmieri
535
A. Dembińska
536
M. de Barra
537
T. Epton, P. Harris
538
Z. Dömötör, F. Köteles
539
A. Kinney, L. Steffen, R. Du, J. Lee
540
K. Hamilton, A. Peden, J. Keech, M. Hagger
541
J. Bhaskaran, B. Naherniak, Y. Wang, J. Sareen, J. Bolton
542
K. Forbes-McKay, A. Rennie, S. Henderson, S. Klein, G. Cumming, V. Sheach-Leith
543
S. Henderson, A.M. Rennie, K. Forbes-McKay, V. Sheach Leith, S. Klein, G. Cumming
544
G. Topcu, H. Buchanan, A. Aubeeluck, G. Garip
545
C. Drossaert, N. Kohle, M. Schroevers, E. Bohlmeijer
546
A. Siraj, K. Mitha
547
R. Knibb, A. Cortes, C. Barnes, C. Stalker
548
L. Hynes, M. Byrne, R. Conway, S. Dinneen, R. Canavan, H. Clarke, S. Hoashi, J. McDermott, C. McGurk, D. O'Shea
549
L. Caveney, F. Fylan, B. Fylan Gwynn
550
M. Holmes, F. Bishop, G. Lewith, D. Newell, J. Field
551
C. Margariti, K. Gannon, J. Walsh, J. Green
552
G. Michel
553
R. Powell, N. Scott, A. Manyande, C. Vögele, J. Bruce, L. Byrne-Davis, M. Dahdah, C. Osmer, M. Johnston
554
S. Dombrowski, P. Campbell, H. Cheyne, M. Maxwell, R. O'Carroll, A. Pollock, B. Williams, H. Frost
555
E. Norris, N. Shelton, S. Dunsmuir, O. Duke-Williams, E. Stamatakis
556
N. Howlett, D. Trivedi, N. Troop, A. Chater
557
J. Mitchell, W. Hardeman, S. Pears, S. Sutton
558
S. Higgins, H. Semper
559
C. Pedersen, H. Halvari, Ø. Sørebø, G. Williams
560
D. Johnston
561
D. Powell, C. Liossi, W. Schlotz, R. Moss-Morris
562
E. Dusseldorp, X. Li, J. Meulman
563
M. Eisma, M. Johnston, E. Bull, S. Michie, R. West, M. de Bruin
564
M. Sekhon, M. Cartwright, J. Francis
565
E. Graham-Rowe, F. Lorencatto, J.G. Lawrenson, J. Burr, J.J. Francis
566
E. Magklara, V. Morrison
567
P. Kuecuekbalaban, H. Muehlan, S. Schmidt
568
C. Catunda, E. Seidl, F. Lemetayer
569
S. Brandstetter, G. Riedelbeck, M. Steinmann, J. Loss, B. Ehrenstein, C. Apfelbacher
570
S. Zörgő, Á. Zana
571
A.L. Henry, S.D. Kyle, A. Chisholm, C.E. Griffiths, C. Bundy
572
S. Pears, S. Sutton, W. Hardeman
573
E. Bull, N. McCleary, S. Dombrowski, M. Johnston
574
N. Hankonen, M. Heino, V. Araujo-Soares, P. Absetz, F.F. Sniehotta, A. Haukkala
575
F. Sniehotta, E. Evans, K. Sainsbury, V. Araujo-Soares, o.b.o. the NULevel study team
576
J. Reynolds, T. Webb, Y. Benn, B. Chang, P. Sheeran
577
A.M. de Vries, T. Schulz, R. Westerhuis, G.J. Navis, A.V. Ranchor, M.J. Schroevers
578
J. Benka, O. Orosova, M. Brutovska
579
S. McIntyre, J. Mc Sharry
580
R. Kadzikowska-Wrzosek
581
S. Nauts, B. Kamphorst, J. Anderson, D. de Ridder
582
J. Heidari, T. Mierswa, J. Kleinert, I. Ott, C. Levenig, M. Hasenbring, M. Kellmann
583
V. Wileman, L. McCracken, D. Critchley, M. Galea Holmes, S. Norton, E. Godfrey
584
G. Noyman-Veksler, S. Lerman, T. Joiner, S. Brill, Z. Rudich, H. Shalev, G. Shahar
585
S. Bernardes, M. Matos
586
R. Adam
587
L. Hughes, R. Moss-Morris, P. Irving, A. Fischer
588
P. Gellert, A. Häusler, R. Suhr, M. Gholami, M. Rapp, A. Kuhlmey, J. Nordheim
589
A. Kroemeke, Z. Kwissa-Gajewska, M. Sobczyk-Kruszelnicka
590
M. Matos, S.F. Bernardes, L. Goubert, W. Beyers
591
N. Gately, D.C. Domegan, D.D. O'Donovan
592
L.A. Hernandez, M. Wolosky, G. Stadler
593
A.B. Horn, A. Maercker
594
E. Robson, P. Corcoran
595
I. Tabak, J. Mazur
596
D. Husarova, L. Blinka, A. Madarasova Geckova, J. Sirucek, J.P. van Dijk, S.A. Reijneveld
597
S. Raghoebar, E. van Kleef, E. de Vet
598
E. Carnegie, C. Gray Brunton, A. Whittaker, C. Kennedy, R. Hogg, S. Harding, S. Hilton, K. Pollock, J. Pow, D. Willis
599
J. Kopcakova, Z. Dankulincova Veselska, A. Madarasova Geckova, D. Klein, J. P. van Dijk, S. A. Reijneveld
600
K. Quincey, I. Williamson, D. Wildbur
601
T. Rochelle
602
J. Menssink, L. Ricciardelli, L. Satyen, M. McCabe
603
P. Papaloukas, J. Fish, I. Williamson
604
B. Hudson, C. Shulman, B. Candy
605
B. Bucki, M. Baumann
606
E. von Lindern
607
T. Cheetham, J. Turner-Cobb, H. Family
608
P. Repetto, E. Guic
609
E. C. V. Costa, S. Guimarães, D. Ferreira, M. Pereira
610
A. Pranckevičienė, K. Žardeckaitė-Matulaitienė, A. Endriulaitienė, R. Markšaitytė, D. Tillman, D. Hof
611
H. Wrona-Polanska
612
T. Corbett, J. Walsh, A. Groarke, B. McGuire
613
H. van Keulen, M. Pot, T. Paulussen, L. Zuijdervliet, R. Ruiter
614
E. Carr, J. Walsh, A. Groarke
615
A. Chan, A. Stewart, J. Harrison, P. Black, E. Mitchell, J. Foster
616
A. Herbec, J. Brown, R. West, T. Raupach, I. Tombor
617
J. Kolesnikova, G. Rudzite, K. Peca, O. Zuravlova
618
D. Dixon, B. Pollard, P. Dieppe, M. Johnston
619
E. Berry, M. Dempster, M. Davies
620
A. Bogosian, M. Morgan, F. Bishop, F. Day, R. Moss-Morris
621
E. Taal, C. Bode, R. Arends, M. van de Laar
622
H. Bowers, A. Wroe, T. Pincus
623
K. Hulme, J. Hudson, P. Rojczyk, P. Little, R. Moss-Morris
624
R. Evans, P. Norman, T. Webb
625
S. van Rongen, K. Verkooijen, K. van Engelshoven, E. de Vet
626
H. Giese, M. Stok, B. Renner
627
N. Black, B. Mullan, L. Sharpe
628
P. Murphy, D. Hevey
629
W. Gebhardt, B. Brandhorst, P. Norman
630
B. Johnson, M. Krasuska, P. Norman, F. Campbell, P. Hammond, J. Elliott, S. Heller
631
M. Krasuska, B. Johnson, P. Norman, F. Campbell, P. Hammond, J. Elliott, S. Heller
632
W. Goehner, P. Wagner, N. Grützmacher
633
R. Rahman, J. Keenan
634
L. van Genugten, R. Priori, C. Barretto, H. Schonenberg, M. Dekker, M. Klee, P. Saini
635
L. Dubrow-Marshall, K. Birtwell
636
L. König, T. Foulsham, H. Schupp, B. Renner
637
F. Fylan, L. Caveney, R. Nichells, T. Shannon
638
J. Spook, T. Paulussen, G. Kok, P. van Empelen
639
O. Perski, A. Herbec, R. West
640
D. Lehr, E. Heber, D.D. Ebert
641
T. Radtke, D. Schmocker, A. Steinhart, U. Scholz
642
K. Davidson
643
C. Scott, M. de Barra, M. Johnston, M. de Bruin, N. Scott, C. Bond, C. Matheson, M. Watson
644
S. Orbell, C. Campbell, D. Weller
645
L. Fleig, B. Gardner, S. Lippke, S. Pomp, J. Keller, A.U. Wiedemann
646
N. de Hoog, S. van Dinther, E. Bakker
647
T. Patel, L. Newson, U. Kanayo, H. Poole
648
A. Belak, A. Madarasova Geckova, J.P. van Dijk, S.A. Reijneveld
649
M. Chittem, S.G. Sridharan, S. Chawak, S. Maya, N. Muppavaram, K. S, L. Lingappa
650
A. Malm, P. Tinghög, F. Saboonchi
651
H. Buchanan, L. Wu, G. Topcu
652
G.H. Franke, M. Jagla
653
H. Dale, G. Ozakinci, G. Humphris
654
P. Tollow, J. Ogden
655
H. Spaderna, J. Hoffmann, P. Anastasopoulou, S. Hey
656
E. Evans, K. Sainsbury, F. Sniehotta
657
V. Araujo Soares, A. Owen, Q. Vuong
658
C. Lee, L. Holden
659
S. Peleg, N. Vilchinsky, W. Fisher, A. Khaskia, M. Mosseri
660
L. Nafradi, P. Schulz
661
M. Bénard, G.M. Camilleri, F. Etilé, C. Méjean, F. Bellisle, G. Reach, S. Hercberg, S. Péneau
662
J. Huber, J. Sixsmith, G. Hood, C. Fox, A. Kilvert, M. Callender, M. Fang
663
S. Kreitler, M.M. Kreitler
664
D. de Ruijter, E. Smit, H. de Vries, C. Hoving
665
T. Soukup, S. Archer, T. Gandamihardja, S. McInerney, N. Sevdalis, A. Darzi
666
C. Keyworth, J. Ferguson, M. Tully
667
R. Morais, S. Bernardes, P. Verdonk
668
A. Dewhurst, S. Peters, J. Hart
669
S. Lelorain, A. Cortot, S. Cattan, F. Lordick, A. Mehnert, C. Marriette, V. Christophe
670
C. Roberts, J. Allan, C. Cooper, L. Phillips
671
L. Avery, D. Flynn, J. Prentis, C. Snowden
672
E. Crayton, M. Fahey, M. Ashworth, S.J. Besser, J. Weinman, A. Wright
673
J. Dryden, D. Dixon, M. Grealy
674
C. Cooper, L. Phillips
675
J. Despot Lucanin, D. Lucanin, A. Koscec, E.A. Delale
676
A. Casini, C. Hubert, R. Kaelen
677
M. Soria, J.S. López, F. Torrano
678
A. Niven, B. Macdonald, C. Fitzsimons
679
N. Gostautaite Midttun
680
A. Dhillon, D.E. Sparkes
681
M. van der Doef, R. Schelvis
682
D. Taut, S. Pintea, A. Baban
683
M. Amrein, U. Scholz
684
S. Doherty, E. Dolan, J. Flynn, R. O'Carroll, F. Doyle
685
B. Mullan, V. Allom, E. Mergelsberg
686
J. Smith, W. Louis, C. Abraham
687
R. Schwarzer, M. Gholami, G. Zhou, P. Lhakhang
688
M.A. Arden, S.J. Drabble, A. O'Cathain, M. Hutchings, M. Wildman
689
W. Bierbauer, J. Inauen, J. Lüscher, U. Scholz
690
K. Banas, R. Lyimo, H. Hospers, A. van der Ven, M. de Bruin
691
J. Murray, S. Brennan, D. French, C. Patterson, F. Kee, R. Hunter
692
F. Pimenta, E. Horta, I. Leal
693
M. Eynon, C. O'Donnell, L. Williams
694
S. Ashe, P. Furness, S. Taylor, S. Hayward-Small, K. Lawson
695
A. Hughes, T. Chalder, C. Hirsch, R. Moss-Morris
696
A. Sibelli, P. Workman, P.T. Chalder, D.H. Everitt, D.F.L. Bishop, P.R. Moss-Morris
697
M. Byrne, S. Doherty, T. Jaarsma
698
E. Butler, R. Thomas, A. Carolan, E. Silber, T. Chalder
699
C. Salewski, M. Vollmann, J. Annen
700
S. Oliver, E. Kemps
701
M. Heino, K. Knittle, T. Vasankari, N. Hankonen
702
J. Allan, D. Powell, D. McMinn
703
F. Eves, G. Taylor-Covill
704
A. Divine, T. Berry, W. Rodgers, C. Hall
705
P. Rackow, B.T. Johnson, U. Scholz
706
J. McLellan, P. Campbell, H. Cheyne, H. Frost, A. Gavine, S. MacGillivray, M. Maxwell, R. O'Carroll, A. Pollock, J. Presseau, B. Williams, S. Dombrowski
707
J. Presseau, N. Ivers, J. Newham, K. Danko, I. Dahabreh, T. Trikalinos, J. Grimshaw
708
S. van Lieshout, F. Mevissen, R. Ruiter, G. Kok
709
C. Lefevre, S. Michie
710
N. Kayes, C. Cummins, S. Mudge, P. Larmer, D. Babbage
711
C. During, N.J. Gould, S. McIntyre, F. Lorencatto, S. Michie, J.M. Grimshaw, S. Stanworth, J.J. Francis
712
S. Prikken, I. Weets, P. Moons, K. Luyckx
713
S. Carroll, T. Chalder, C. Hemingway, I. Heyman, R. Moss-Morris
714
I. Williamson, Y. Akhtar
715
S. Bérubé, C. Amesse, S. Sultan
716
A.W. Widayanti, P. Norris, J. Green, S. Heydon
717
S. Currie, C. Gray, A. Shepherd, M. Styles, R. McInnes
718
E. Doe, S. Allen, M. Dobson, J. Huber
719
S. Kunz, S. Joseph, S. Geyh, C. Peter
720
L. Piggin, M. Dwek, L. Rixon, S. Newman, S. Hirani, C. Hurt
721
S. Archer, A. Pinto, S. Vuik, P. Skapinakis, T. Athanasiou, A. Darzi
722
N. Robertson, T. Basra, D. Bowrey
723
L. Temple, P. Gill, C. Mesagno, B. O'Brien, C. Montgomery
724
B. van den Putte, T. Rutten, G. de Bruijn, A. de Graaf
725
L.J. Rennie, C. Bazillier Bruneau, S. Tran, J. Rouessé
726
J. Emery, T. Coleman, S. Sutton, S. Cooper, J. Leonardi-Bee, M. Jones, F. Naughton
727
S. Roozen, G.Y. Peters, G. Kok, D. Townend, G. Koek, J. Nijhuis, L. Curfs
728
K. Robertson, M. Thyne
729
J. Green, K. Robertson
730
E. Smit, A. Dima, S. Immerzeel, B. van den Putte, G. Williams
731
B. Dibb
732
P. van Empelen, N.M. van Kesteren, S. van Dijk, M. van ’t Hof, M. de Natris
733
C. van Lint, S. van Dijk, W. Wang, W. Brinkman, T. Rovekamp, M. Neerincx, T. Rabelink, P. van der Boog
734
L. Rixon, S. Hirani, M. Cartwright, M. Beynon, S. Newman
735
J. Mueller, A. Davies, C. Jay, S. Harper, C. Todd
736
K. Griva, V.W. Lee, E.Y. Khoo, N. Mooppil
737
S. Windgassen, T. Chalder, R. Moss-Morris, K. Goldsmith, A. Sibelli
738
E. Godfrey, M. Galea Holmes, V. Wileman, L. McCracken, D. Critchley
739
E. Arden-Close, L. Yardley, S. Kirby, M. Thomas, A. Bruton
740
P. Woods, L. Schumacher, S. Sadhra, A. Sutton, P. Rolf, A. Zarkar, E.A. Grunfeld
741
N. Stenberg, P. Furness
742

Poster presentations

A. Shoebotham, N. Coulson
743
D. de Ruijter, E. Smit, H. de Vries, C. Hoving
744
P. Whitelaw, K. Mulligan, L.R. Wedderburn, S. Hirani, S. Newman
745
C. Vansimaeys, M. Zuber, B. Pitrat, C. Join-Lambert, W. Farhat, R. Tamazyan, C. Bungener
746
E. Neter, T. Sharon, S. Kaliker
747
S. Riaz, C. Sykes
748
C. Deighan, L. Michalova, C. Pagliari, J. Elliott, L. Taylor
749
D. Baretta, A. Greco, D. Monzani, M. D'Addario, P. Steca
750
R. Rosas, F. Pimenta, i. leal
751
J. Seino, M. Inoue, R. Ishikawa
752
L. Pitel, J. Gurnakova
753
V. Silkane
754
J. Slavinskienė, K. Žardeckaitė-Matulaitienė, A. Endriulaitienė, R. Markšaitytė, L. Šeibokaitė
755
E. Szemenyei, M. Reinhardt, K.G. Szabó, G. Kökönyei
756
S. Archer, K.Y.F. Cheung, S. Vuik, A. Darzi
757
T. Rovira, I. Ferrer, S. Edo, J. Fernández Castro, G. Benavides, E. DovalDiéguez, F. Martinez-Zaragoza
758
G. Kozhukhar
759
S. Sturmbauer, E. Rathner, M. Hock, A. Schwerdtfeger
760
A. Brinkmann, I. Khazan, J. Vagedes
761
Z. Moon, R. Moss-Morris, M. Hunter, L. Hughes
762
L. Nafradi, E. Galimberti, K. Nakamoto, P. Schulz
763
A. Keogh, J. Matthews, D.A. Hurley
764
L. Hellwig, V. Brenner, A. Conzelmann, U. Dürrwächter, C. Fiege, C. Gawrilow, A. Kelava, T. Renner, J. Schmid
765
C. Bastos, C. Santos, J. Freitas, L. Lima
766
K. Knittle, P. Gellert, C. Moore, N. Bourke, V. Hull
767
J. McParland, C. Knussen, J. Murray
768
M. Pastor-Mira, S. López-Roig, C. Peñacoba, Y. Sanz, L. Velasco, C. Écija, A. Lledó
769
M. Tilley, K. Finlay
770
Y. Ciere, A. Visser, R. Sanderman, J. Fleer
771
G.H. Franke, M. Jagla, O. Witzke, J. Reimer, M. Morfeld
772
M. Butler, F. Socherel, P.K. Power
773
A. Mierzyńska, N. Jeżyk, R. Piotrowicz
774
A. Pranckevičienė, A. Bunevičius
775
C. Schut, Z. Quast, U. Gieler, J. Kupfer
776
N. Coupe, S. Cotterill, S. Peters
777
E. Finne, J. Bucksch, A. Müller, T. Reinehr, P. Kolip
778
K. Lynch, D.A. Dickson, D. Kennedy
779
W. Goehner, P. Wagner, N. Grützmacher
780
C. Hamlet, H. Williamson, T. Moss, J. Meyrick
781
R. Safavi, K. Berry, A. Wearden
782
E. Cutajar, C. Borg Xuereb
783
A. Killen
784
R. Shaw, N. Campbell, K. Killick, N. Seare, I. Maidment
785
L. Dismore, C. Echevarria, S. Bourke, A. van Wersch
786
I. Yeh, T. Vandrevala, E. Lyons
787
P. Bugl, J. Schmid, A. Kelava, G. Sudeck, C. Gawrilow
788
I. Tabak, D. Zawadzka
789
Z. Adams, J. Cheshire, E. Levon, C. Pine, P. Adair, G. Burnside
790
M. Florquin, M. Saramago, F. Lemetayer
791
M. Jagla, J. Schenk, P. Hampel, M. Bullinger, G.H. Franke
792
M. Jagla, M. Augustin, A. Baumeister, G.H. Franke
793
F. Quinn, B. McCann
794
I. Zinovieva, M. Kiryakov
795
E. Korovesi, K. Stavropoulou, M. Ginieri-Coccossis, P. Theofilou-Drossopoulou
796
M. Saramago, M. Florquin, F. Lemetayer
797
K. Byrnes, D.K. Swainston
798
M. Hausler, C. Strecker, A. Huber, M. Brenner, T. Höge, S. Höfer
799
G. Hollands, G. Bignardi, M. Johnston, M. Kelly, D. Ogilvie, M. Petticrew, A. Prestwich, I. Shemilt, S. Sutton, T. Marteau
800
E. Graham-Rowe, F. Lorencatto, J.G. Lawrenson, J. Burr, J.J. Francis
801
A. Chan, A. Stewart, J. Foster, E. Mitchell, C. Camargo Jr, J. Harrison
802
L. Sinkariova, B. Mieziene
803
K. Caudwell, D. Keatley
804
J. MacDonald, K. Lorimer, C. Knussen, P. Flowers
805
L.M. Warner, G. Stadler, J. Lüscher, N. Knoll, S. Ochsner, R. Hornung, U. Scholz
806
F. Lalot, J.M. Falomir-Pichastor, A. Quiamzade
807
C. Mason, J. Okely, A. Collier, N. Dunnachie, V. Swanson
808
E. Papies
809
F. Lalot, J.M. Falomir-Pichastor, A. Quiamzade
810
D. Bonetti, J. Clarkson, C. Ramsay, L. Young, H. Cassie, I. Black
811
C. Godinho, M. Araújo, M. Alvarez
812
N. Kakoschke, E. Kemps, M. Tiggemann
813
D. Kwasnicka, C. Vandelanotte, A. Rebar, B. Gardner, M. Hagger
814
O. Zerhouni, A. Gauchet, M. Perrone-Bertolotti, M. Hagger
815
S. Nauts, B. Kamphorst, F. Kroese, J. Anderson, D. de Ridder
816
R. Schoberberger
817
M.D. Mulders, O. Klein, O. Corneille
818
F. Fasseur, A. Duperrex, C. Mercerat, V. Blanc-Audergon, M. Santiago Delefosse
819
D. Marchiori, T. Cheung, M. Adriaanse, D. de Ridder
820
E. Mantzari, G. Hollands, R. Pechey, S. Jebb, T. Marteau
821
T. Stéphanie, L. Rennie, B. Cécile
822
M. Kinnunen, P. Absetz, T. Koivumäki, M. Lahti-Koski
823
R. Webster, G.J. Rubin
824
K. Newby, C. Cooke, S. Miesel, T. Webb, B. Fisher, A. Fisher
825
P. Arriaga, E. Reis, O. Postolache
826
E. Renko
827
K. Žardeckaitė-Matulaitienė, R. Markšaitytė, A. Endriulaitienė, L. Šeibokaitė, J. Slavinskiene
828
J. Slavinskienė, K. Žardeckaitė-Matulaitienė, A. Endriulaitienė, R. Markšaitytė, L. Šeibokaite
829
I. Kehal, K. Brown, A. Johnson, K. Newby
830
O. Wlodarczyk, F. Metzner, S. Pawils
831
K. McClatchey, J. Murray, Z. Chouliara, A. Rowat
832
D. D'Lima, S. Archer, A. Darzi, B. Thibaut
833
A. Goštautas, E. Alaburda
834
K. Urry, A. Chur-Hansen, C. Khaw
835
A. Shaboltas, T. Balachova, D. Diakonova-Curtis
836
H. Zahid, S. Orbell, N. Geeraert
837
M. Chittem, N. Muppavaram, L. Lingappa, S. Chawak
838
N. Betts, T. Cassidy
839
E. Wilczek-Ruzyczka, I. Milaniak
840
E. Seidl, S. Duarte, D. Magalhães, M. Costa
841
C. Dan
842
P. Stawiarska, A. Guzy
843
J. Fernández Castro, F. Martinez-Zaragoza, T. Rovira, S. Edo, Á. Solanes-Puchol, B. Martín-del-Río, R. García, G. Benavides, E. Doval-Diéguez
844
R. Markšaitytė, A. Endriulaitienė, L. Šeibokaitė, K. Žardeckaitė-Matulaitienė, V. Naruševičius
845
O. Noriko, M. Yoriko, I. Rie, M. Kazuyo
846
M. Pinelli, C. Bry, S. Pellissier
847
F. Köteles, E. Ferentzi, B. Csala, R. Drew, B.T. Tihanyi, G. Pulay-Kottlár, B.K. Doering
848
M. Opwis, P. Zimmermann, C. Salewski
849
I. Wolz, A. Sauvaget, M. Bano, G. Mestre Bach, M. Veciana de las Heras, A. Jansen, A. Roefs, F. Fernandez Aranda
850
T. Kopřiva, E. Kvasnak, R. Hacklova
851
S. McIntyre, J. Francis, N. Gould, F. Lorencatto
852
G. Garip
853
J. Mc Sharry, S. Tonkin-Crine
854
K. Horodyska, J. Bell, A. Luszczynska, C.R. Pischke, S. Müllmann, K. De Cocker, C. B Hayes, M.P. O’Shea, G. Roos, L.J. Langøien
855
H. Kampling, C. Reese, O. Mittag
856
S. Dean, A. Burton, H. Atherton
857
A. Coxon, K. Nielsen, C. Fox, J. Cross
858
C. Bundy, A. Chisholm, A.L. Henry
859
M. Mccallum, L. Matthews, A. Keen, A. Kirk, N. Mutrie, A. Gold
860
B. Davies, E. Beever, C. Glazebrook
861
C. Martin-Soelch, F. Fasseur, A. Wyss, H. Walt, J. Tscherrig, R.E. Recabarren, J. Jenewein, U. Schnyder
862
O. Perski, S. Michie, A. Blandford, R. West
863
S. Ebel, D. Harnacke, R. Deinzer
864
S. Lelorain, M. Pigeyre, E. Couturier, E. Guilbert, S. Deghilage, P. Deruelle
865
G. Greene, R. Conroy, R. Costello, F. Doyle
866
C. Schut, S. Kottlors, U. Gieler, J. Kupfer
867
E. Karademas, P. Roussi
868
S. Burkova, O. Bulgakova, T. Kuznetsova, M. Gorbacheva
869
E. C. V. Costa, E. Castanheira, L. Moreira, M.G. Pereira
870
H. Wrona-Polanska, M. Polańska, M. Polański
871
F. De Paola, M. Charkhabi
872
F. Melo, E. C. V. Costa, F. Ponte
873
F.M. Sirois, M. Bean
874
A. Ghoniem, W. Hofmann
875
M. Bean, F.M. Sirois
876
A. Ghoniem, W. Hofmann
877
H. Semper, R. Povey, K. Rodham, D. Clark-Carter, C. Lisa
878
L. Squires, V. Morrison, N. Williams
879
C. Vansimaeys, M. Zuber, A. Untas, M. Bruandet, R. Tamazyan, C. Bungener
880
A. Ruffault, S. Czernichow, C. Carette, C. Barsamian, M. Bretault, C. Flahault
881
B. Yantcheva, P. Mohr, M. Martin
882
C. Willis
883
R. Szemerszky, Z. Dömötör, F. Köteles
884
R. Massaldjieva, V. Georgieva, M. Stoycheva, P. Atanasova
885
M. Martin, C. Dawes
886
J. Unglik, L. Lacomblez, F. Salachas, P. Pradat, G. Bruneteau, T. Lenglet, N. Le Forestier, P. Couratier, C. Bungener
887
J. Hammond, R. Cooke, R. Knibb
888
L. Schinckus, F. Dangoisse, S. Van den Broucke, M. Mikolajczak, M. Mélon
889
L. van der Donk, A. Tovote, R. Sanderman, J. Fleer, M. Schroevers
890
I. Lietaviete
891
I. Alexeeva, M. Martin
892
K. Žardeckaitė-Matulaitienė, A. Pranckevičienė, R. Markšaitytė, A. Endriulaitienė, D. Tillman, D. Hof
893
C. Hurt, L. Rixon, K.R. Chaudhuri, R. Moss-Morris, M. Samuel, R. Brown
894
E. Walklet, K. Muse, T. Moss, J. Meyrick, C. Hamlet
895
A. Dembińska
896
A. Etienne, F. Moulin
897
A. Pietrasińska, A. Luszczynska
898
E. Bielawska-Batorowicz, E. Ruda
899
C. Tandetnik, T. Hergueta, P. Bonnet, B. Dubois, C. Bungener
900
L. Lima, C. Pinto, M.R. Sousa, C. Barroso Pinto, M.C. Bastos, M.M. Martins, C. Santos
901
C. Bastos, C. Santos, J. Freitas, L. Lima
902
K. Dienes, K. Engel, S. Torres-Harding, A. Wearden
903
J. de Wit, C. Schröder, A. Beelen, L. van den Berg, A. Visser-Meily
904
I. Milaniak, E. Wilczek-Ruzyczka, K. Wierzbicki
905
M. Cruz, L. Carvalho
906
J. Keenan, R. Rahman, J. Hudson
907
A. Januszewicz, M. Kruk, M. Boberska, A. Luszczynska
908
E. McDowell, T. Cassidy, M. McLaughlin
909
E. Andreotti, P. Antoine, M. Hanafi, L. Michaud, F. Gottrand
910
R. Luz, A. George, E. Spitz
911
K. Mori, R. Ishikawa, Y. Matsuda-Chapman
912
H. Nawel, E. Spitz
913
R. Luz, A. George, E. Spitz
914
E. Nikolaeva, V. Merenkova
915
N. Gartland, S. Skevington
916
G. Birdi, R. Cooke, R. Knibb
917
K. Konuma, K. Takenaka
918
K. Brookie, L. Mainvil, A. Carr, M. Vissers, T. Conner
919
L. Aston, R. Shaw, R. Knibb
920
A. S. M. Lopes, C. Catunda, F. Lemetayer
921
C. Christie, F. Chen
922
L. Williams, S. Rasmussen, R. Dickie
923
J. Kolesnikova, V. Perepjolkina, K. Martinsone, A. Stepens, E. Rancans
924
A. Selzler, E. Mathieu, W. Rodgers
925
D. Powell, J. Allan, D. McMinn
926
C. Sawyer, P. Dawes, C. Armitage, K. Munro
927
C. Protogerou, M.S. Hagger
928
M. Kruk, Z. Szczuka, A. Luszczynska, M. Boberska
929
Y. Shimizu
930
J. Doherty, M. Giles, A. Gallagher, E.E. Simpson
931
I. Cuadrado-Gordillo, I. Fernández-Antelo
932
R. Corepal, M. Tully, S. Miller, F. Kee, R. Hunter
933
L. Fleig, L.M. Warner, M. Gholami, M. Kritikou, A. Vigilanza, R. Schwarzer, M.L. Brandi, E. Ntzani
934
A. Whalley, L. Hulbert-Williams, M. Lafferty, L. Whelen, N. Hulbert-Williams
935
K. Takenaka, K. Konuma
936
K. Gibson Smith, V. Paudyal, F. Quinn, D. Stewart, S. Klein
937
J. Bervoets, G. Kok, L. Jonkman, S. Mulkens, H. de Vries
938
B. Brandhorst, W. Gebhardt
939
L. Cowap, R. Povey, D. Clark-Carter
940
L. Vézina-Im, J. Perron, S. Lemieux, J. Robitaille
941
S. Schumacher, E. Kemps, M. Tiggemann
942
R. Patel, D.D. Lycett, D.A. Coufopoulos, P.A. Turner
943
R. Patel, D.D. Lycett, D.A. Coufopoulos, P.A. Turner
944
L. Sullivan, M. Molcho
945
L. Sullivan, M. Molcho
946
M.L. Souza, M.I.G. Conceição
947
M. Pieterse, A. Turhan, P. Ten Klooster, S. Onrust
948
G. O'Halloran, A. Lee
949
R. Jaspal, J. Fish, I. Williamson, P. Papaloukas
950
H. Martin-Smith, E. Okpo, E. Bull
951
I. Fernández-Antelo, I. Cuadrado-Gordillo
952
K. Brown, H. Barrett, Y. Alhassan, K. Kwah
953
L.M. McGregor, B. Bonello, R. Kerrison, C. von Wagner
954
A. Krieger, C. Vansimaeys, A. Ruffault, M. Mishchenko, C. Michard
955
E. Charzyńska
956
S. Roussel, M. Frenay
957
H. Dale, A. Lee
958
N. Kayes, C. Cummins, A. Theadom, P. Kersten, K. McPherson
959
S. Williamson, S. Taylor-Phillips, H. Sandhu, R. Johnson, M. Casey, O. Kearins, J. Jenkins
960
S. John, M. Kirk, I. Stuart-Hamilton, E. Tonkin
961
F. Lorencatto, S. Asif, A.M. Harper, J.J. Francis, J.G. Lawrenson
962
K. Jansen, M. Rosenbaum
963
D. D'Lima, A. Bottle, J. Benn, B. Thibaut
964
K. Killick, R. Powell, C. Langley, H. Pattison
965
R. Ishikawa, Y. Matsuda-Chapman, N. Kamba, K. Mori
966
D. James, E. Mantzourani
967
M. Neipp, R.M. Nuñez Nuñez, M. Martínez-González, M. Beyebach
968
F. Picariello, R. Moss-Morris, I. Macdougall, J. Chilcot
969
C. O'Donnell, D. Keatley
970
E. Ferentzi, R. Drew, F. Köteles
971
M.Z. Johari, F. Sniehotta, R. McNally, E. Foster, V. Araujo-Soares
972
K. Quincey, P. Papaloukas, I. Williamson, J. Fish, D. Wildbur
973
C. Gray Brunton, E. Carnegie, A. Whittaker, I. Todorova
974
A. Keogh, J. Matthews, D.A. Hurley
975
J. Lavallee, T. Gray, J. Dumville, N. Cullum
976
I. Oracova, D.C. McAdam, D.D. Dixon, D.G. Barker
977
I. Titzler, M. Berking, E. Fürst, S. Schlicker, H. Baumeister, D.D. Ebert
978
G.J. McGeechan, C. Richardson, K. Weir, L. Wilson, D. Newbury-Birch
979
R. Laidlaw, D. Dixon, T. Beattie, T. Morse
980
J. Apolinário-Hagen
981
S. Kerr, C. King, R. Hogg, K. McPherson, J. Hanley, M. Brierton, S. Ainsworth
982
E. Strunz, O. Pollatos, C. Schrader, D. Fischer
983
I. Podina, L. Fodor, R. Soflau, R. Boian
984
J. Walsh, L. Glynn, M. Casey, P. Hayes
985
J. Allan, M. Johnston, B. Brant, M. Dennis, S. Hall, J. Masthoff, F. Walter, P. Murchie
986
E. Ivanova, K. Mitev, S. Karabeliova
987
C. Peter, S. Geyh
988
L. Fleming, S. Wiencierz, L. Williams
989
A. Guzy
990
M.A. Biernacka, A. Jakubowska-Winecka, J. Pietrusińska - Nunziati
991
M. Celinski, R. Tukaev, V. Kuznetsov
992
A. Yashanina, O. Razumnikova, L. Prokhorova
993
D. Traber, E. Le Barbenchon, S. Pellissier, P. Hot
994
R. Massaldjieva, S. Georguiev, L. Hadzhiyska
995
D. Petrov, S. Karabeliova, Y. Vasilev
996
J. Blecharz, M. Boberska, A. Luszczynska, M. Kruk
997
J. Menssink, L. Ricciardelli, L. Satyen, M. McCabe
998
W.K. Hou, S.M. Ng, K.M. Lau, M.T.W. Ma
999
F. Dehue
1000
T. Vollink, F. Dehue
1001
C. Mc Guckin
1002
M. Rios-Erazo, A. Herrera-Ronda, G. Rojas-Alcayaga, C. Bustos-Reydet
1003
I. Wolz, H. Davies, J. Leppanen, F. Fernandez Aranda, U. Schmidt, K. Tachanturia
1004
E. Nikolaeva, O. Elnikova, E. Vergunov
1005
V. Rotarescu, S. Caranda
1006
A. Pașcalău-Vrabete, A. Băban
1007
T. Nagy, I. Tiringer, J. Kállai
1008
C. Meslot, A. Lehmann, A. Gauchet, M. Baudrant-Boga, M. Roustit, P. Pansu, P. Sarrazin, M. Grangeat, P. Bedouch, B. Allenet
1009
A. Mierzyńska, N. Jeżyk, R. Piotrowicz
1010
G. Stevens, V.L. O'Donnell, L. Williams
1011
H. Bowers, A. Wroe
1012
G. Stevens, F. Mitchell, A. Jahoda, L. Matthews, C. Hankey, H. Murray, C. Melville
1013
S. Cockle, J. Ogden
1014
P. Hili, C. Borg Xuereb
1015
J. Bänziger, F. Fasseur, N. de Stoutz
1016
J. Varkonyi-Sepp, A. Cross, P. Howarth
1017
S. Sadhwani
1018
L. Lima, V. Silva, M. Serra de Lemos
1019
F. Picariello, R. Moss-Morris, J. Hudson, I. Macdougall, J. Chilcot
1020
L. Ashwoth, C. Jackson, C. Moloney
1021
A. Malaguti, B. Stephens, F. Ahmad, L. Johnston, K. Power, J. Dillon, A. Eriksen, V. Swanson, K. Gillings
1022
H. Martin-Smith, K. MacLennan, A. Keen, L. Cowie, A. Jamieson, A. Gold
1023
E. Wojtyna, A. Witkowska, M. Banout, S. Krystoń
1024
H. Westland, I. Bos-Touwen, C. Schröder, M. Schuurmans, J. Trappenburg, N. de Wit
1025
A. Gauchet, M. Falco, S. Heritier
1026
A.C. Schöpf, M. Schlöffel, A. Thyrolf, J. Lamprecht, W. Mau, E. Farin-Glattacker
1027
J. Lacroix, A. van Halteren, J. van Lieshout, L. Bremer - van der Heiden, M. Teichert, M. Hilbink - Smolders
1028
F. Blume, J. Hudak, T. Dresler, T.J. Renner, A. Ehlis, C. Gawrilow
1029
C. Tandetnik, T. Hergueta, P. Bonnet, B. Dubois, C. Bungener
1030
N. Vethanayagam, K. McKee, A. Orrell, L. Dahlberg, M. Gilhooly, S. Orme, S. Parker
1031
S. Nyman
1032
C. Jones, E. Cook, F. Powell
1033
M. Naganuma, E. Ohkubo, N. Kato
1034
R. Takahashi, H. Osada, S. Yokoya, T. Tanaka, H. Hirai
1035
Z. Dankulincova Veselska, P. Kolarcik, A. Madarasova Geckova
1036
M. Dallacker, R. Hertwig, J. Mata
1037
D. Cristescu, A. Baban
1038
M. Karekla, A. Papageorgiou
1039
M. Lobato, R. Sanderman, E. Pizarro, M. Hagedoorn
1040
O. Pollatos, J. Günzer, S. Kobel, A. Schreiber, J. Dreyhaupt, J. Steinacker
1041
A. Golden, L. Timulak, L. Nally, E. Chepukova, A. Pascual-Leone
1042
B. Barrett, D. Muller, S. Hayer, T. Ewers, J. Chase, R. Brown
1043
M. Niedermeier, J. Einwanger, A. Hartl, M. Kopp
1044
O. Razumnikova, L. Prokhorova, A. Yashanina
1045
M. Inoue, J. Seino, R. Ishikawa, A. Inoue
1046
Y. Matsuda-Chapman, K. Mori, R. Ishikawa
1047
J. Lay, C. Hoppmann, A. Mahmood
1048
T. Berry, K. Jones, K. Courneya, K. McGannon, C. Norris, W. Rodgers, J. Spence
1049
C. Flannery, S. Mc Hugh, E. Clifford, L. Kenny, F. McAuliffe, M. Byrne, P. Kearney
1050
S. Hardcastle, C. Maxwell-Smith
1051
J. Crawshaw, V. Auyeung, J. Weinman
1052
E. Brown, D. Smith, C. Armitage
1053
M. Steele, B. Williams, H. Cheyne
1054
R. Cooke, H. Lowe
1055
O. Zerhouni, J. Jacquet, M. Chanove, R. Shankland, L. Bègue
1056
P. Flowers, O. Wu, K. Lorimer, B. Ahmed, H. Hesselgreave, J. MacDonald, L. Elliott, L. McDaid
1057
R. Petroliene, J. Misiuniene, L. Sinkariova, V. Sverciauskaite, L. Zajanckauskaite-Staskeviciene, L. Alciauskaite
1058
L. Muller, K. Legrand, J. Langlois, A. Omorou, E. Lecomte, S. Briançon, E. Spitz
1059
H. Nilsson, M. Gottvall, C. Gustavsson, F. Saboonchi
1060
K.K. Roessler
1061
M. Tunyiova, K. Domsitz
1062
L. Mobach, H. van Schie, G. Näring
1063
S.E. Golding, J. Ogden, H.M. Higgins
1064
N. Khalil Zadeh, K. Robertson, J. Green
1065
A. Vugts, M. Verweij, E. de Vet, M. van den Hoven
1066
D. Harnacke, J. Margraf-Stiksrud, O. Cordes, J. Weber, K. Pieper, N. Krämer, R. Deinzer
1067
E. Cepova, M. Cicvakova, P. Kolarcik, A. Madarasova Geckova
1068
L. Appleton, H. Poole, C. Wall
1069
E. Magklara, C. Burton, V. Morrison
1070
W. Lawrence, M. Barker, P. Kirkham, A. Kermack, N. Macklon
1071
L.M. Ballard, A. Fenwick, E. Jenkinson
1072
R. Healey
1073
T. Vandrevala
1074
K. Žardeckaitė-Matulaitienė, A. Endriulaitienė, R. Markšaitytė, L. Šeibokaitė
1075
K. Adkins, A. Thompson, J. Moses
1076
B. Porro, A. Michel, F. Trentini, E. Monrigal, B. Pierre, C. Zinzindohoue, F. Cousson-Gélie
1077
O. Petre, A. Baban
1078
J.S. López, J.M. Martinez, B. Aramayona, R. Garcia-Sanchez, M. Soria-Oliver
1079
L. Gatting, K. Robb
1080
S. Strömmer, M. Barker, T. Rose, D. Watson, J. Baird, C. Vogel, W. Lawrence
1081
S. McDonald, F. Quinn, N. O'Brien, M. White, D. Johnston, F. Sniehotta
1082
D. Keatley, K. Caudwell
1083
A.L. Brütt, A. Bartsch, J. Magaard, A. Buchholz
1084
M. Dwek, L. Rixon, C. Hurt, S. Newman
1085
A. Günther
1086
R.S. Kerrison, L.M. McGregor, S. Marshall, J. Isitt, N. Counsell, J. Wardle, C. von Wagner
1087
H. Scobie, S. Macdonald, S. Wyke, S. Harrow, K. Robb
1088
R. Armstrong-Moore, N. Davinson, K. Haighton, J. Ling
1089
R. Tomsa, D.P. Dudău, C. Rio Jenaro, N. Flores Robaina
1090